Laserowa korekcja wad wzroku

Szpital Pod Bukami był pierwszym ośrodkiem na Podbeskidziu oferującym możliwość laserowej korekcji wady wzroku.

Od początku 2011 roku, w Szpitalu Pod Bukami wykonujemy zabiegi laserowej korekcji wad wzroku. Początkowo laserem excimerowym Allegretto Wavelight 400 (wtedy najnowszej generacji laser excimerowy do korygowania wad refrakcji oka). A od 2016r. laserem excimerowym  Allegretto Wavelight EX500 pracującym z częstotliwością 500Hz, który jest obecnie najszybszym na świecie laserem excimerowym. Zapewnia on najwyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu podczas zabiegu.

Oczywiste jest, że każdy z nas traktuje swoje oczy jak najcenniejszy skarb, dlatego dobrze wiemy jak ważna i trudna jest dla każdego pacjenta decyzja o zabiegu. Nasz zespół chirurgów to lekarze z wieloletnim doświadczeniem i setkami udanych zabiegów w dotychczasowej praktyce -dlatego możesz nam zaufać i czuć się bezpiecznie.

Zabiegowi mogą się poddać pacjenci z:

•     Krótkowzrocznością do -10,0 dioptrii
  •     Nadwzrocznością do +6,0 dioptrii
  •     Astygmatyzmem do +/- 6,0 dioptrii

Każdy pacjent przed zabiegiem jest zapraszany na indywidualną konsultację, na której po wykonaniu szeregu badań lekarz określi czy zabieg przyniesie pożądany rezultat i czy może być bezpiecznie wykonany. A po rozmowie z pacjentem wybierze najbardziej optymalny typ zabiegu.

W naszym szpitalu badania kwalifikacyjne oraz zabiegi przeprowadzają:

prof. dr hab. n. med.
Stanisława Gierek-Ciaciura
specjalista chorób oczu ekspert chirurgii refrakcyjnej

Istnieje kilka metod laserowej korekcji wad wzroku. Dobór danej metody jest określany przez lekarza specjalistę indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie typu i wysokości wady wzroku, wielkości aberracji wyższego rzędu, wieku, grubości rogówki, szerokości źrenicy oraz na podstawie jego personalnych oczekiwań i potrzeb. Postęp techniczny w dziedzinie laserowej korekcji wzroku połączony z latami doświadczeń daje szansę na bezpieczną korekcję prawie wszystkich wad wzroku.

Metody korekcji wad wzroku laserem excimerowym możemy podzielić na metody powierzchowne i śródrogówkowe. Po zabiegach powierzchownych pacjent może ok. 2-3 dni odczuwać dyskomfort, nadwrażliwość na światło i łzawienie. Metody śródrogówkowe są bardziej inwazyjne ale proces gojenia rogówki przebiega szybciej.

Po zabiegu zakłada się na oko soczewkę kontaktową, która stanowi opatrunek.

Wybór metody korekcji dokonywany jest indywidualnie dla każdego pacjenta po badaniu kwalifikacyjnym i rozmowie.

LASEROWE METODY KOREKCJI WAD WZROKU

Metody powierzchowne:

1. PRK
Najstarsza i najtańsza metoda laserowej korekcji wad wzroku, mechanicznie usuwa się nabłonek rogówki, rogówkę poddaje się następnie działaniu lasera excimerowego, który zmienia jej kształt.

2. EPI LASIK
Metoda polegająca na odpreparowaniu płatka z samego  nabłonka rogówki urządzeniem zwanym separatorem. Po odpreparowaniu płatka przeprowadzana jest ablacja rogówki laserem excimerowym.

3. EBK-LASIK
W tej metodzie używane jest urządzenie Epi-Clear, które „zamiata” do swojego wnętrza nabłonek, pozostawiając odkrytą rogówkę, którą poddaje się działaniu lasera.

4. TRANS-PRK
Jest to metoda, w której używany jest tylko laser excimerowy bez innych narzędzi. Nabłonek rogówki zostaje usunięty przy pomocy lasera, który jest w drugim etapie wykorzystywany do korekcji wady wzroku.

Metody śródrogówkowe:

5. LASIK
Urządzeniem zwanym mikrokeratomem odcina się płatek rogówki wraz z nabłonkiem o grubości 120 mikrometrów, następnie po jego odchyleniu laserem excimerowym modelujemy kształt rogówki zmieniając jej moc optyczną. Na koniec zabiegu płatek zostaje przyłożony na pierwotne miejsce dzięki czemu proces gojenia przebiega bardzo szybko.

6. SBK-LASIK
Jest to modyfikacja LASIKU. Metoda ta polega na wytworzeniu mikrokeratomem bardzo cienkiego płatka rogówki grubości ok. 90-100 mikrometrów, następnie laser precyzyjnie modeluje głębokie warstwy rogówki. Metoda ta polecana jest w przypadku wysokich wad refrakcji i  niskiej grubości rogówki. Proces gojenia przebiega tak samo szybko jak w przypadku LASIK.

Cennik procedur laserowej korekcji wad wzroku

• LASIK
  • LASEK