Anestezjologia

specjalista anestezjolog
Tomasz Banyś
specjalista anastezjolog

Rozwój chirurgii możliwy był dzięki możliwości opanowania bólu operacyjnego powodowanego uszkodzeniem tkanek. Dlatego też przed operacją towarzyszy pacjentom niepokój i obawa nie tylko
o przebieg operacji, ale również o skuteczne i bezpieczne znieczulenie.

Lekarzem wykonującym znieczulenie jest anestezjolog. Pomaga mu wykwalifikowana pielęgniarka anestezjologiczna. Anestezjolog kwalifikuje pacjenta do znieczulenia, wybiera jego rodzaj oraz stosowane leki, przeprowadza znieczulenie, czuwa nad stanem i bezpieczeństwem chorego podczas całego zabiegu operacyjnego oraz nadzoruje leczenie pooperacyjne (zwłaszcza leczenie bólu pooperacyjnego). W wielu szpitalach pacjent bezpośrednio po zabiegu przebywa na sali pooperacyjnej pod nadzorem anestezjologa i pielęgniarek anestezjologicznych.

Pacjent spotyka się z anestezjologiem po raz pierwszy podczas wizyty przedoperacyjnej (konsultacji anestezjologicznej). Wizyta ta ma na celu dokładne poznanie pacjenta, jego stanu zdrowia, przebytych i obecnych chorób, przyjmowanych leków czy poprzednich znieczuleń. Dane te są bardzo ważne - od nich zależny jest wybór najlepszej i najbezpieczniejszej metody znieczulenia. Podczas wizyty przedoperacyjnej zlecana jest również premedykacja, zwana zwyczajowo "głupim Jasiem". Są to leki, podawane zwykle doustnie, domięśniowolub dożylnie, które uspokajają pacjenta i zmniejszają ryzyko powikłań podczas znieczulenia. Premedykację podaje się około 30 min - 1 godzinę przed znieczuleniem. Po jej otrzymaniu chory nie powinien siadać w łóżku i wstawać, gdyż mogą wystąpić zaburzenia równowagi.

Istnieją trzy podstawowe metody znieczulenia: znieczulenie ogólne , zwane potocznie narkozą, znieczulenie regionalne, określane mianem "blokady" oraz znieczulenie miejscowe. Dodatkowo anestezjolog może zastosować farmakologiczne uspokojenie (sedację), która zmniejsza poczucie lęku i przykrych doznań związanych z wykonywanym najczęściej znieczuleniem miejscowym. Wybór znieczulenia jest uzależniony od typu i rozległości wykonywanej operacji lub zabiegu diagnostycznego, stanu zdrowia pacjenta, wymagań lekarza operującego a także od preferencji anestezjologa i wyboru pacjenta.

Przed rozpoczęciem każdego znieczulenia podłączane są do pacjenta różne urządzenia monitorujące funkcje życiowe: pracę serca, ciśnienie tętnicze oraz utlenowanie krwi (monitorowanie). Każdy pacjent przed znieczuleniem musi mieć założoną kaniulę dożylną, przez którą będą mogły być podawane anestetyki, leki oraz płyny (kroplówka).