Pracownia RTG

RTG – co to jest?

RTG, znane również jako prześwietlenie rentgenowskie, czy zdjęcia radiologiczne, to badanie obrazowe, które za pomocą naświetlania ciała wiązką promieni rentgenowskich dostarcza obraz dwuwymiarowy. Lampa rentgenowska wytwarza promieniowanie częściowo przenikające przez ciało pacjenta, a następnie padające na błonę rentgenowską. Prześwietlenie rentgenowskie jest nieocenioną pomocą w diagnozowaniu urazów i chorób związanych z układem kostnym, natomiast rentgen z kontrastem pozwala przede wszystkim na szczegółowe zobrazowanie narządów układu pokarmowego. W poradni RTG Pod Bukami w Bielsku-Białej wykonujemy zdjęcia RTG w systemie cyforwym.

Czy RTG jest szkodliwe?

Choć badanie radiologiczne nie pozostaje bez wpływu na ludzki organizm, to jednak nie jest niebezpieczne dla naszego zdrowia – o ile nie wykonuje się go zbyt często. W uzasadnionych przypadkach badanie przeprowadza się również u dzieci, np. w sytuacji, gdy podejrzewa się zapalenie płuc lub kiedy dziecko połknęło jakiś drobny przedmiot. Każdy pacjent na czas badania otrzymuje specjalny fartuch rentgenowski, który osłania narządy płciowe oraz tarczycę przed promieniowaniem.

Jeszcze do niedawna prześwietlenie rentgenowskie było absolutnie zabronione dla kobiet w ciąży. Dziś jednak rozwój medycyny i technologii pozwala na tworzenie takich aparatów rentgenowskich, które minimalizują dawkę promieniowania i umożliwiają wykonanie  RTG nawet u ciężarnych. Należy wówczas zachować szczególną ostrożność oraz mieć świadomość, że najmniej wpływają na płód te badania RTG, które skupiają się na obszarach jak najbardziej oddalonych od miednicy.

Dla kogo badania RTG?

RTG jest badaniem pierwszego wyboru w przypadku problemów zdrowotnych z układem ruchu. Jeśli więc masz podejrzenie złamania lub borykasz się z problemami natury reumatoidalnej i potrzebne Ci RTG w Bielsku warto, abyś zgłosił się na badanie jak najszybciej! Urazy, choć są najczęstszym powodem zlecania prześwietlenia, nie są jedynym wskazaniem do badania.

Zdjęcia radiologiczne wykonuje się również:

• w diagnostyce zapalenia płuc, gruźlicy i nowotworów płuc (RTG klatki piersiowej);
  • w celu oceny wielkości, budowy i położenia serca;
  • w diagnostyce chorób układu pokarmowego;
  • w celu wykrycia przyczyn bólu brzucha niewiadomego pochodzenia (przeglądowe RTG jamy brzusznej);
  • po urazach kręgosłupa lub w przypadku podejrzewania zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa;
  • w diagnostyce stomatologicznej.

RTG Bielsko Biała – gdzie wykonać badanie?

Potrzebne Ci RTG w Bielsku? W naszej placówce znajdziesz pracownię RTG wykonującą badania obrazowe różnych obszarów ciała. Dysponujemy sprzętem, pracującym w systemie cyfrowym. Takie urządzenie umożliwia skrócenie czasu trwania badania oraz znaczne ograniczenie dawki promieniowania przenikającego do organizmu pacjenta. Zdjęcia z badania otrzymasz w wersji cyfrowej, zapisane na płycie CD – jest to wygodny sposób przechowywania wyników.

Pamiętaj, że zdjęcie rentgenowskie jest badaniem wymagającym skierowania lekarskiego. Przed wizytą przygotuj niezbędną dokumentację oraz przeprowadź wymagane przygotowania do badania, o których poinformuje Cię personel medyczny w chwili zapisu na badanie RTG.

W pracowni RTG Pod Bukami w Bielsku-Białej przyjmują specjaliści:

• technik radiolog Urszula Kania
  • technik radiolog Beata Sobolewska
  • technik radiolog Agata Gębala

Zalety systemu cyfrowego RTG, jakim wykonywane są zdjęcia RTG w Pracowni Pod Bukami w Bielsku:

• Zdecydowane polepszenie jakości diagnostycznej badania
  • Szybsze wykonywanie badań diagnostycznych
  • Ochrona pacjenta przed nadmierną dawką promieniowania
  • Zdjęcia zapisane w postaci cyfrowej dostarczane pacjentowi na płycie CD

W pracowni RTG Pod Bukami w Bielsku-Białej wykonujemy zdjęcia RTG:

• RTG klatki piersiowej,
  • RTG czaszki,
  • RTG płuc,
  • RTG kończyn,
  • RTG kręgosłupa C, TH, L, S,
  • RTG obręczy barkowej,
  • RTG miednicy,
  • RTG jamy brzusznej przeglądowe),

Dla kobiet w ciąży planujących wykonanie prześwietlenia RTG

Jeżeli podejrzewa Pani lub wie, że jest w ciąży, prosimy powiadomić o tym technika RTG przed wykonaniem badania.

W pracowni RTG Pod Bukami w Bielsku wykonujemy badanie RTG wyłącznie na podstawie skierowania.

W trosce o Państwa zdrowie i w oparciu o Dz.U. 2005 nr 194 poz. 1625 § 2.1 informujemy, że zdjęcia RTG wykonujemy wyłącznie na podstawie imiennego skierowania zawierającego podpis i pieczęć lekarza kierującego.

Uwaga rodzice

Wykonanie badania rentgenowskiego u osób poniżej 16 roku życia należy odnotować w książce zdrowia dziecka (Dz.U. 2005 nr 194 poz. 1625 § 16.1). Prosimy Państwa zatem, o zabieranie książeczek zdrowia dzieci do każdego badania RTG.

aparat cyfrowy do zdjęć RTG w pracowni rezonznsu magnetycznego Pod Bukami w Bielsku Białej

Urszula Kania

Beata Sobolewska