Pracownia Endoskopowa

Jacek Jarco
specjalista chorób wewnętrznych

Badanie gastroskopowe

Gastroskopia jest badaniem endoskopowym górnego odcinka przewodu pokarmowego. Gastroskopię wykonuje się po znieczuleniu gardła środkiem znieczulającym w aerozolu, jest więc niebolesne. Podczas badania lekarz wprowadza przez jamę ustną pacjenta giętki wziernik (gastroskop), który przesuwa przez kolejne odcinki przewodu pokarmowego – przełyk, żołądek i dwunastnicę. Badanie to pozwala na dokładne obejrzenie wnętrza tych narządów, zaobserwowanie i sfotografowanie zmian chorobowych oraz na pobieranie wycinków ze zmian patologicznych w celu zbadania ich pod mikroskopem lub w celu wykonania tzw. testu urazowego pozwalającego wykryć obecność bakterii Helicobacter pylori.

Jak się przygotować do badania?

Do badania pacjent powinien zgłosić się na czczo – nie powinien jeść, pić ani połykać leków przynajmniej 6 godzin przed badaniem. Nie powinien też palić papierosów w dniu badania. Przed badaniem należy wyjąć protezy zębowe z jamy ustnej. W przypadku, gdy pacjent przyjmuje leki zmniejszające krzepliwość krwi (aspiryna, acard, polocard, acenokumarol, sintrom, warfin, heparyny w zastrzykach), należy poinformować o tym lekarza wykonującego badanie, gdyż pobieranie wycinków w przypadku przyjmowania tych leków może grozić krwotokiem.

Jak postępować po badaniu?

Po badaniu można jeść i pić, gdy minie uczucie drętwienia gardła wywołane znieczuleniem – zazwyczaj kilkanaście minut po badaniu. W przypadku pobierania wycinków lub usuwania polipów zaleca się nie jeść przez 2 godziny po badaniu, a później spożywać tylko chłodne i mało pikantne posiłki. Inne, specjalne zalecenia, w razie konieczności zostaną przekazane ustnie przez lekarza wykonującego badanie.

Kolonoskopia

W chwili obecnej uznaje się, że badanie kolonoskopowe, czyli badanie całego jelita grubego od odbytu do kątnicy (około 150 cm) jest najlepszą i najszybciej rozwijającą się metodą małoinwazyjną do wykrywania chorób tego narządu a w szczególności raka jelita grubego. Doświadczony endoskopista wykonuje badanie w czasie od 20 do 30 minut u 80-90 % pacjentów. W trakcie badania chory leży na lewym boku ze zgiętymi w kolanach nogami.
Ocenia się, że rak jelita grubego (zwykle rak gruczołowy) jest drugim w częstości występowania rakiem na świecie. Zmianę przednowotworową stanowi polip gruczolakowaty. Gruczolakoraki mogą występować w całym jelicie grubym jednak najczęściej znajdują się w jego końcowym 40 cm odcinku.
Diagnosta w trakcie badania monitoruje ilość zmian (zwykle polipy), ich rodzaje i opisuje umiejscowienie, usuwa dodatkowym oprzyrządowaniem polipy kierując do badania histopatologicznego.
Badanie kolonoskopowe przebiega zwykle z odczuwalnym przez pacjenta dyskomfortem i uczuciem ucisku w jamie brzusznej. Pacjent może mieć wykonane badanie kolonoskpowe ze znieczuleniem dożylnym, które przeprowadza anestezjolog wraz z pielęgniarką anestezjologiczną.
Do badania kolonskopowego pacjent przygotowuje się w domu. Wymagana jest absolutna dieta. Pacjent pije około 2 do 3 litrów klarownych płynów zwykle wodę niegazowaną i klarowne soki oraz przyjmuje lek czyszczący jelito FLEET PHOSPOSODA, którego zastosowanie nie wymaga wykonania przez pacjenta lewatywy przed badaniem.
Uznaje się, że badanie kolonskopowe powinno być wykonywane raz na 5 lat po 40 roku życia (niektóre źródła podają raz na 10 lat) u osób u których nie stwierdza się zmian patologicznych i raz na 2 lata
u osób, u których stwierdzono polipy jelita grubego.
W dobie narastającej alergii pokarmowej (stałe pogarszanie się jakości spożywanych pokarmów -konserwanty) stoimy na stanowisku by wykonywać badanie najpóźniej co 5 lat u osób, u których nie wykryto zmian w pierwszym badaniu.

KOLONOSKOPIA Z ANESTEZJOLOGIEM

DIETA

ZASTOSOWANIE LEKÓW PRZECZYSZCZAJĄCYCH

2 dni przed terminem badania:

Nie spożywać:

•     tłustych wędlin (np. kiełbasy) i mięs
  •     sałatek, warzyw i owoców pestkowych
  •     pestek (siemię lniane, mak, itp.)
  •     ciemnego pieczywa
  •     napojów gazowanych
  •     przecierów owocowych

Zalecenia:

Dieta półpłynna, kisiel, kleiki, ryż, makaron, chleb, gotowane mięso i ryby, napoje niegazowane, klarowne, herbata, kawa (bez fusów)

Dzień bez leku przeczyszczającego

1 dzień przed terminem badania:

Lekkostrawne śniadanie: słaba herbata, bułeczka

godz. 14.00-15.00 – przecedzony bulionpo
godz. 15.00 – woda, herbata, można ssać landrynki, miód

Środek przeczyszczający-według zleceń lekarza

W dniu badania:

6 godzin przed badaniem zakaz spożywania pokarmów i napojów

KOLONOSKOPIA - PRZYGOTOWANIE (bez anestezjologa)

DIETA

ZASTOSOWANIE LEKÓW PRZECZYSZCZAJĄCYCH

2 dni przed terminem badania:

Nie spożywać:

•     tłustych wędlin (np. kiełbasy) i mięs
  •     sałatek, warzyw i owoców pestkowych
  •     pestek (siemię lniane, mak, itp.)
  •     ciemnego pieczywa
  •     napojów gazowanych
  •     przecierów owocowych

Zalecenia:

Dzień bez leku przeczyszczającego

1 dzień przed terminem badania:

Lekkostrawne śniadanie: słaba herbata, bułeczka

godz. 14.00-15.00 – przecedzony bulionpo
godz. 15.00 – woda, herbata, można ssać landrynki, miód

Środek przeczyszczający-według zleceń lekarza
W dniu badania:

Osoby regularnie przyjmujące leki nasercowe, przeciwnadciśnieniowe, przeciwpadaczkowe zażywają poranną dawkę. Do czasu badania nie spożywać pokarmów. Do 2 godzin przed planowaną godziną badania można pić dowolną ilość klarownych i niegazowanych płynów (także herbata, kawa bez mleka i fusów), można ssać landrynki.