Pracownia USG / USG Doppler

Zakres badań USG w pracowni Pod Bukami w Bielsku

W naszej placówce wykonasz USG - przeprowadzamy następujące badania:

• USG narządów jamy brzusznej - pełny zakres;
  • USG narządów miednicy mniejszej, w tym prostaty;
  • USG piersi;
  • USG tkanek miękkich i stawów;
  • USG Doppler;
  • USG Serca (ECHO Serca);
  • USG tarczycy;
  • TRUS;
  • biopsja pod kontrolą USG - tarczycy, sutka, węzłów chłonnych.

O możliwości wykonania danego badania, terminie wizyty oraz ewentualnym wymaganym przygotowaniu do badania poinformuje Cię personel medyczny podczas ustalania daty wykonania badania USG.

Badania USG w naszej placówce medycznej w Bielsku wykonują lekarze:

• lek. med. Tomasz Szczygieł
  • lek. med. Agata Ligas
  • lek. med. Dominika Dworak
  • lek. Liudmila Stsepura
badanie USG w Szpitalu Pod Bukami w Bielsku

Kiedy wykonuje się badanie USG?

Ponieważ badanie USG uznawane jest za jedno z najbezpieczniejszych dla ludzkiego organizmu badań obrazowych i nie niesie ze sobą skutków ubocznych, a przy tym umożliwia zbadanie wielu narządów ciała, jest badaniem zlecanym stosunkowo często. Ogromną zaletą badania ultrasonograficznego jest obraz ukazywany w czasie rzeczywistym. Oznacza to, iż podczas przeprowadzania badania, lekarz może zaobserwować ruch badanych struktur wewnątrz ciała, czyli pracę poszczególnych narządów.

Wskazania do wykonania badania USG są bardzo zróżnicowane i dotyczą wielu specjalizacji medycznych. Najpopularniejsze jest USG jamy brzusznej, zlecane nie tylko w dolegliwościach bólowych brzucha, ale także przy nagłej utracie masy ciała, czy podejrzeniu kamicy nerkowej lub pęcherzyka żółciowego. USG jamy brzusznej w Bielsku wykonamy dla Ciebie również w ramach oceny pourazowej.

Popularne badania ultrasonograficzne to również USG piersi, czy USG tarczycy. W naszym ośrodku w Bielsku można wykonać także badanie Doppler.

Jak przygotować się do badania USG?

Przed wykonaniem badania USG jamy brzusznej należy zastosować się do poniższych zaleceń. Pozwolą one wykonującemu badanie lekarzowi na uzyskanie wyraźniejszych obrazów, a co za tym idzie na lepszą ocenę narządów znajdujących się w jamie brzusznej.

1. Na 2-3 dni przed badaniem USG należy zacząć zażywać Espumisan lub Esputicon 3 razy dziennie po 2 kapsułki. Oba te leki mają dokładnie takie samo działanie i można je bez recepty nabyć w każdej aptece.

2. W dniu poprzedzającym badanie USG należy:

• nie spożywać pokarmów ciężkostrawnych, wzdymających oraz napojów gazowanych - ostatni posiłek zjeść nie później niż o 19-tej;
  • po każdym posiłku (porannym, popołudniowym i wieczornym) zażyć dwie kapsułki Esputiconu lub Espumisanu;
  • osoby otyłe lub ze skłonnością do zaparć powinny zastosować środki przeczyszczające - jednak nie później niż 24 godziny przed badaniem. Środkiem przeczyszczającym nie może być lewatywa

3. W dniu badania USG należy:

• zażyć rano 2 kaps. Esputiconu lub Espumisanu;
  • na badanie zgłosić się na czczo;
  • zadbać o wypróżnienie;
  • nie palić papierosów i nie pić kawy;
  • pacjenci, którym badanie wyznaczono po godzinie 14-tej mogą zjeść najpóźniej do godziny 8:00 bułkę z masłem i wypić gorzką herbatę;
  • jeżeli wcześniej były wykonywane badania USG należy przynieść ze sobą ich wynik.

4. Do badania pęcherza moczowego, gruczołu krokowego i narządu rodnego należy:

• na 1-2 godziny przed badaniem wypić około litra niegazowanego płynu;
  • zgłosić się do badania z pełnym pęcherzem.

USG jamy brzusznej – co wykrywa?

Wykonywane przez nas USG w Bielsku obejmuje swym zakresem m.in. najpopularniejszy rodzaj tego badania, czyli USG jamy brzusznej. Co wykrywa takie badanie? Pozwala ocenić stan narządów w obrębie jamy brzusznej, czyli m.in. wątroby, trzustki, nerek czy dróg żółciowych. Wykryje zmiany w strukturze tych narządów, jak guzy, zgrubienia, torbiele i zrosty, a także stany zapalne otrzewnej.

Wskazaniami do wykonania USG jamy brzusznej są:

• bóle brzucha o niewyjaśnionej przyczynie;
  • powiększony obwód brzucha;
  • zażółcenie skóry;
  • zaburzenia związane z wydalaniem (np. zatrzymanie stolca, ból podczas oddawania moczu);
  • obecność krwi w kale lub moczu;
  • podejrzenie zmian nowotworowych;
  • monitorowanie stanu pacjenta w trakcie leczenia nowotworów oraz ocena pooperacyjna narządów

Kiedy robić USG piersi?

Badanie USG piersi jest wykorzystywane zarówno w diagnostyce, jak i w profilaktyce. Ta druga jest szczególnie ważna u kobiet, u których w rodzinie wykryto choroby nowotworowe, lub które ukończyły 50 rok życia.

Inne wskazania do badania to:

• ból piersi;
  • wyciek z brodawki sutkowej, niezwiązany z laktacją;
  • powiększenie pachowych węzłów chłonnych;
  • zmiany wyczuwalne podczas samobadania piersi (guzki, zgrubienia).

Chcesz wykonać USG piersi w Bielsku? Przeprowadzamy takie badanie w naszej placówce.

Tomasz Szczygieł

Agata Ligas