Przygotowanie do zabiegu

Informacje przedoperacyjne

Przed zabiegiem operacyjnym lub diagnostycznym konieczna jest kwalifikacja anestezjologiczna, którą uzyskacie Państwo podczas przedoperacyjnej wizyty anestezjologicznej. Wizytę należy umówić ze wskazanym anestezjologiem telefonicznie w terminie ok. 14 dni przed planowaną datą operacji. Na wizytę koniecznie należy przynieść wypełnioną ankietę anestezjologiczną, która służy do zebrania informacji, na podstawie których możliwe będzie wybranie najbardziej korzystnego postępowania anestezjologicznego. Dokładne i wyczerpujące wypełnienie tej ankiety pozwoli zwiększyć Państwa bezpieczeństwo w czasie znieczulenia. Każde pytanie odnosi się do pewnych czynników ryzyka znieczulenia (choroby towarzyszące i dotychczas przebyte, aktualnie zażywane leki i środki, uczulenia, nałogi). Proszę dokładnie odpowiedzieć na poniższe pytania. Ewentualne wątpliwości wyjaśni anestezjolog w czasie konsultacji. Proszę przygotować do wglądu dokumentację medyczną dotyczącą ewentualnego wcześniejszego leczenia (karty informacyjne leczenia szpitalnego, zaświadczenia lekarskie, itp.).

W dniu zabiegu proszę pamiętać:

• Leki, które Pan/Pani przyjmuje codziennie prosimy przyjąć o zwykłej porze popijając tylko jednym łykiem zwykłej, przegotowanej wody, o ile lekarz nie zalecił inaczej. W razie wątpliwości prosimy o kontakt z anestezjologiem. Prosimy również zabrać ze sobą przyjmowane leki do szpitala.
  • Nie wolno nic jeść na 6 godzin, a pić płynów (woda, herbata, sok jabłkowy) na 4 godziny przed znieczuleniem - ma to na celu zapobieganie powikłaniom (zmniejsza to ryzyko wymiotów i przedostania się treści pokarmowej do dróg oddechowych).
  • Niemowląt nie można karmić 4 godziny przed operacją.
  • Nie wolno żuć gumy, jeść cukierków ani pić napojów gazowanych (nawet po "odgazowaniu").
  • Nie wolno palić papierosów.
  • Nie wolno nakładać makijażu (lub należy zmyć go przed operacją).
  • Należy zmyć lakier z paznokci. Należy zdjąć wszystkie kolczyki, pierścionki, obrączki, łańcuszki (i najlepiej zostawić w domu). Należy zabrać ze sobą wypełnioną ankietę anestezjologiczną i wyniki zleconych badań lub konsultacji.

Dotyczy pacjentów wypisywanych w dniu operacji do domu:

• Należy zapewnić sobie asystę osoby dorosłej, która zabierze Pana/Panią do domu. Należy zapewnić sobie i dziecku odpowiedni środek transportu (samochód, taksówka).
  • Bardzo ważne! Przez 24 godziny od czasu zakończenia znieczulenia pacjent powinien pozostawać pod stałą opieką osoby dorosłej.